Xspray Pharma AB (publ) (XSPRAY.ST): kurs, prognos och köpnivåer
Xspray Pharma AB (publ) (XSPRAY.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 10,74 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden +15,5 %, sex månader −62,5 %, ett år −60,7 %.
Kort sammanfattat
- XSPRAY.ST kostar 10,74 kr (1 månad +15,5 %, 6 månader −62,5 %, 1 år −60,7 %).
- På ett år ligger den på plats 6 av 9 bland liknande (samma börs, samma bransch); gruppens median är −22,9 %.
- Signaler: 3 köp, 4 neutrala, 3 sälj. Balansen är blandad.
- Närmaste köpnivå 9,20 kr (−14,3 %), närmaste säljnivå 30,32 kr (+182,4 %).
- Modellens prognos: −0,1 % på 7 dagar; riktningen på 7-dagarsprognoserna har stämt 46 % av gångerna för den här tillgångstypen (3 393 utvärderade), så se den som en fingervisning, inte ett besked.
Kursutveckling för Xspray Pharma AB (publ)
| 1 mån | 3 mån | 6 mån | I år | 1 år | |
|---|---|---|---|---|---|
| XSPRAY.ST | +15,5 % | −28,5 % | −62,5 % | −64,6 % | −60,7 % |
| Liknande (median) | −3,8 % | +13,2 % | +1,1 % | — | −22,9 % |
Jämförelse med liknande aktier
Xspray Pharma AB (publ) ligger på plats 6 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −22,9 % på ett år. Plats 1 är bäst.
| Aktie | 1 mån | 6 mån | 1 år |
|---|---|---|---|
| XSPRAY.ST | +15,5 % | −62,5 % | −60,7 % |
| NANEXA.STNanexa AB (publ) | +79,5 % | +176,3 % | +428,7 % |
| DICOT.STDicot Pharma AB | −4,6 % | −41,0 % | −78,3 % |
| SEDANA.STSedana Medical AB (publ) | −2,9 % | +2,8 % | −21,1 % |
| ONCO.STOncopeptides AB (publ) | +6,4 % | +23,4 % | −65,8 % |
| SYNACT.STSynAct Pharma AB | −8,3 % | −0,6 % | −24,6 % |
| BICO.STBICO Group AB (publ) | +11,5 % | +20,3 % | +1,2 % |
| ORX.STOrexo AB (publ) | −53,4 % | −71,7 % | −84,5 % |
| MVIR.STMedivir AB (publ) | −15,7 % | −31,3 % | +145,8 % |
| Gruppens median | −3,8 % | +1,1 % | −22,9 % |
Signaler för Xspray Pharma AB (publ): köp eller sälj?
Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.
| Signal | Avläsning | Säger |
|---|---|---|
| Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj | över 50-dagars- men under 200-dagarsmedelvärdet | NEUTRAL |
| Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj | 50-dagars under 200-dagars (death cross) | SÄLJ |
| RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt) | 51 | NEUTRAL |
| MACDhistogram över noll = köp, under noll = sälj | momentum stiger | KÖP |
| Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj | −63,1 % | SÄLJ |
| 52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj | 6 % av vägen från lägsta till högsta | KÖP |
| Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj | 0,4 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdet | NEUTRAL |
| Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser) | −0,5 % på 30 dagar | NEUTRAL |
| Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj | 8 av 9 | SÄLJ |
| Insynsköpköp på marknaden som anmälts till Finansinspektionen | 2 insynspersoner köpte de senaste 90 dagarna | KÖP |
Nivåer att köpa och sälja Xspray Pharma AB (publ) på
Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.
Köpnivåer (under kursen)
- 9,20 krStöd: har vänt upp 1 gång tidigare−14,3 %
Säljnivåer (över kursen)
- 30,32 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+182,4 %
- 35,80 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+233,3 %
- 37,95 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+253,4 %
Risknivå
- 8,62 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−19,7 %
Närmaste säljnivå ligger 9,2 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.
Prognos för Xspray Pharma AB (publ)
| Horisont | Prognoskurs | Förändring | Modellens intervall |
|---|---|---|---|
| 1 dag | 10,77 kr | +0,2 % | |
| 7 dagar | 10,73 kr | −0,1 % | |
| 30 dagar | 10,69 kr | −0,5 % | -19,94 – 41,31 |
| 90 dagar | 10,68 kr | −0,5 % | -42,37 – 63,73 |
Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.
Nyckeltal och risk
| Börsvärde | 0,8 miljarder kr |
|---|---|
| Analytikernas snittriktkurs | 60,00 kr (+459 %), samlad bedömning: none |
| Volatilitet (årlig) | 74,1 % |
| Största fall från en topp (3 år) | -89,6 % |
| Beta (mot marknaden) | -0,03 |
| 52-veckorsintervall | 14,16 kr – 64,10 kr |
Insynshandel i Xspray Pharma AB (publ)
De senaste 90 dagarna: 2 köp av 2 personer till ett värde av 0,5 Mkr och 0 försäljningar (0,0 Mkr). Uppgifterna kommer från Finansinspektionens insynsregister.
| Datum | Person | Affär | Värde (Mkr) |
|---|---|---|---|
| 28 sep | Blake Leitch (närstående)Verkställande direktör (VD) | Förvärv | 0,5 |
| 20 aug | Anders Bladh, Ribbskottet (närstående)Styrelseledamot | Förvärv | 0,0 |
| 18 jun | Curt Mikael von Euler-ChelpinAnnan medlem i bolagets administrations-, lednings- eller kontrollorgan | Förvärv | 0,0 |
| 15 jun | Blake LeitchVerkställande direktör (VD) | Förvärv | 0,1 |
| 12 jun | Blake LeitchVerkställande direktör (VD) | Förvärv | 0,7 |
| 12 jun | Anders BladhStyrelseledamot | Förvärv | 0,0 |
Alla insynsaffärer i Xspray Pharma AB (publ) › · Senaste insynsköpen i alla bolag ›
Vanliga frågor om Xspray Pharma AB (publ)
- Vad kostar Xspray Pharma AB (publ) just nu?
- Senaste kursen är 10,74 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
- Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa Xspray Pharma AB (publ) på?
- De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 9,20 kr (−14,3 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
- Är det köp eller sälj i Xspray Pharma AB (publ) just nu?
- Av 10 signaler pekar 3 på köp, 4 är neutrala och 3 pekar på sälj, så balansen är blandad. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
- Hur träffsäker är prognosen?
- Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.
- Köper insynspersoner aktier i Xspray Pharma AB (publ)?
- Ja: 2 köp av 2 personer de senaste 90 dagarna (0,5 Mkr).
Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.