Summa Defence Oyj (SUMMAS.ST): kurs, prognos och köpnivåer
Summa Defence Oyj (SUMMAS.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 2,82 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden −1,7 %, sex månader −73,4 %, ett år −92,3 %.
Kort sammanfattat
- SUMMAS.ST kostar 2,82 kr (1 månad −1,7 %, 6 månader −73,4 %, 1 år −92,3 %).
- På ett år ligger den på plats 9 av 9 bland liknande (samma börs, samma bransch); gruppens median är −55,4 %.
- Signaler: 2 köp, 3 neutrala, 4 sälj. Balansen är blandad.
- Närmaste köpnivå 1,89 kr (−32,8 %), närmaste säljnivå 23,72 kr (+741,1 %).
- Modellens prognos: −0,4 % på 7 dagar; riktningen på 7-dagarsprognoserna har stämt 46 % av gångerna för den här tillgångstypen (3 393 utvärderade), så se den som en fingervisning, inte ett besked.
Kursutveckling för Summa Defence Oyj
| 1 mån | 3 mån | 6 mån | I år | 1 år | |
|---|---|---|---|---|---|
| SUMMAS.ST | −1,7 % | −55,2 % | −73,4 % | −89,5 % | −92,3 % |
| Liknande (median) | −8,7 % | −35,4 % | −35,4 % | — | −55,4 % |
Jämförelse med liknande aktier
Summa Defence Oyj ligger på plats 9 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −55,4 % på ett år. Plats 1 är bäst.
| Aktie | 1 mån | 6 mån | 1 år |
|---|---|---|---|
| SUMMAS.ST | −1,7 % | −73,4 % | −92,3 % |
| OPTI.STOptiCept Technologies AB (publ) | −2,7 % | +4,0 % | −46,2 % |
| SES.STScandinavian Enviro Systems AB (publ) | +3,0 % | −44,7 % | −88,8 % |
| OGUN-B.STOgunsen AB (publ) | −3,2 % | −30,6 % | −17,2 % |
| STW.STSeaTwirl AB (publ) | −14,0 % | −26,0 % | −23,1 % |
| KEBNI-B.STKebNi AB (publ) | −20,7 % | −40,3 % | −64,6 % |
| FERRO.STFerroamp AB (publ) | −3,4 % | −5,8 % | +58,1 % |
| META.STMetacon AB (publ) | −20,5 % | −62,1 % | −82,0 % |
| PREC.STPrecise Biometrics AB (publ) | −14,8 % | −71,1 % | −82,6 % |
| Gruppens median | −8,7 % | −35,4 % | −55,4 % |
Signaler för Summa Defence Oyj: köp eller sälj?
Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.
| Signal | Avläsning | Säger |
|---|---|---|
| Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj | under både 50- och 200-dagarsmedelvärdet | SÄLJ |
| Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj | 50-dagars under 200-dagars (death cross) | SÄLJ |
| RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt) | 48 | NEUTRAL |
| MACDhistogram över noll = köp, under noll = sälj | momentum stiger | KÖP |
| Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj | −73,8 % | SÄLJ |
| 52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj | 3 % av vägen från lägsta till högsta | KÖP |
| Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj | 0,1 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdet | NEUTRAL |
| Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser) | −0,5 % på 30 dagar | NEUTRAL |
| Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj | 9 av 9 | SÄLJ |
Nivåer att köpa och sälja Summa Defence Oyj på
Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.
Köpnivåer (under kursen)
- 1,89 krStöd: har vänt upp 1 gång tidigare−32,8 %
- 1,70 krStöd: har vänt upp 1 gång tidigare−39,8 %
Säljnivåer (över kursen)
- 23,72 krModellens övre gräns (30 d): toppen av modellens 30-dagarsintervall+741,1 %
- 40,00 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+1318,4 %
- 52,18 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+1750,4 %
Risknivå
- 1,32 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−53,3 %
Närmaste säljnivå ligger 13,9 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.
Prognos för Summa Defence Oyj
| Horisont | Prognoskurs | Förändring | Modellens intervall |
|---|---|---|---|
| 1 dag | 2,82 kr | −0,1 % | |
| 7 dagar | 2,81 kr | −0,4 % | |
| 30 dagar | 2,81 kr | −0,5 % | -18,10 – 23,72 |
| 90 dagar | 2,81 kr | −0,5 % | -33,41 – 39,03 |
Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.
Nyckeltal och risk
| Börsvärde | 0,2 miljarder kr |
|---|---|
| Volatilitet (årlig) | 188,4 % |
| Största fall från en topp (3 år) | -98,8 % |
| 52-veckorsintervall | 5,00 kr – 55,40 kr |
Vanliga frågor om Summa Defence Oyj
- Vad kostar Summa Defence Oyj just nu?
- Senaste kursen är 2,82 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
- Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa Summa Defence Oyj på?
- De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 1,89 kr (−32,8 %), 1,70 kr (−39,8 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
- Är det köp eller sälj i Summa Defence Oyj just nu?
- Av 9 signaler pekar 2 på köp, 3 är neutrala och 4 pekar på sälj, så balansen är blandad. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
- Hur träffsäker är prognosen?
- Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.
Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.