RVRC Holding AB (publ) (RVRC.ST): kurs, prognos och köpnivåer

RVRC Holding AB (publ) (RVRC.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 53,15 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden +4,2 %, sex månader −23,6 %, ett år −2,5 %.

Kurs53,15 kr
1 månad+4,2 %
1 år−2,5 %
Mot liknande (1 år)2 av 9
Signaler4 köp · 5 neutr. · 2 sälj

Hela analysen som PDF. Utveckling över tid, jämförelse med liknande aktier, signaler, köp- och säljnivåer och prognos: ladda ner eller få den mejlad. Gratis konto, bara e-post och lösenord.

Kort sammanfattat

Kursutveckling för RVRC Holding AB (publ)

Avkastning över tid, mätt från senaste stängningskursen (16 oktober 2026).
1 mån3 mån6 månI år1 år
RVRC.ST+4,2 %−13,0 %−23,6 %−17,7 %−2,5 %
Liknande (median)−1,1 %−2,3 %−15,2 %—−20,1 %

Jämförelse med liknande aktier

RVRC Holding AB (publ) ligger på plats 2 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −20,1 % på ett år. Plats 1 är bäst.

AktieNamn1 mån6 mån1 årP/E
RVRC.STRVRC Holding AB (publ)+4,2 %−23,6 %−2,5 %20,0
DOM.STDometic Group AB (publ)Dometic Group AB (publ)+2,9 %−29,0 %−55,7 %24,6
JM.STJM AB (publ)JM AB (publ)−1,8 %−1,3 %−20,6 %—
KAMBI.STKambi Group plcKambi Group plc−15,4 %+18,9 %+40,7 %40,8
VBG-B.STVBG Group AB (publ)VBG Group AB (publ)+0,5 %−11,7 %−4,2 %20,0
MEKO.STMeko AB (publ)Meko AB (publ)−2,0 %−2,7 %−5,7 %33,5
FOI-B.STFenix Outdoor International AGFenix Outdoor International AG−0,3 %−41,1 %−38,2 %191,3
DUNI.STDuni AB (publ)Duni AB (publ)−1,8 %−24,0 %−19,5 %17,9
BHG.STBHG Group AB (publ)BHG Group AB (publ)−0,1 %−18,7 %−32,5 %39,2
Gruppens median−1,1 %−15,2 %−20,1 %33,5

Signaler för RVRC Holding AB (publ): köp eller sälj?

Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.

4 köp5 neutrala2 sälj
SignalAvläsningSägerRegel
Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = säljöver 50-dagars- men under 200-dagarsmedelvärdetNEUTRALöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj
Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj50-dagars under 200-dagars (death cross)SÄLJgolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj
RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)58NEUTRAL30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)
MACDhistogram över noll = köp, under noll = säljmomentum stigerKÖPhistogram över noll = köp, under noll = sälj
Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj−21,8 %SÄLJöver +10 % = köp, under −10 % = sälj
52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj19 % av vägen från lägsta till högstaKÖPnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj
Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj1,7 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdetNEUTRAL2 under = köp (översåld), 2 över = sälj
Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)+0,6 % på 30 dagarNEUTRAL30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)
Analytikernas bedömningsamlad bedömning från analytikerna som följer bolaget, enligt Yahoo Financestarkt köp, riktkurs +57 %KÖPsamlad bedömning från analytikerna som följer bolaget, enligt Yahoo Finance
Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj6 av 9NEUTRALöversta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj
Värdering (P/E)20 % billigare än medianen = köp, 30 % dyrare = sälj20,0 mot 33,5 för liknandeKÖP20 % billigare än medianen = köp, 30 % dyrare = sälj

Nivåer att köpa och sälja RVRC Holding AB (publ) på

Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.

Köpnivåer (under kursen)

  • 52,22 kr61,8 % återgång: djup återgång i 52-veckorsintervallet−1,7 %
  • 48,55 krStöd: har vänt upp 2 gånger tidigare−8,7 %
  • 43,93 krStöd: har vänt upp 5 gånger tidigare−17,4 %

Säljnivåer (över kursen)

  • 62,02 krMotstånd: har vänt ned 3 gånger tidigare+16,7 %
  • 64,90 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+22,1 %
  • 68,39 krMotstånd: har vänt ned 4 gånger tidigare+28,7 %

Risknivå

  • 51,22 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−3,6 %

Närmaste säljnivå ligger 4,6 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.

Prognos för RVRC Holding AB (publ)

HorisontPrognoskursFörändringModellens intervall
1 dag52,58 kr−1,1 %
7 dagar53,01 kr−0,3 %
30 dagar53,45 kr+0,6 % 33,88 – 73,02
90 dagar53,49 kr+0,6 % 19,59 – 87,39

Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.

Nyckeltal och risk

Börsvärde6,5 miljarder kr
P/E-tal (senaste 12 månaderna)20,0
Direktavkastning2,21 %
Analytikernas snittriktkurs83,20 kr (+56 %), samlad bedömning: starkt köp
Volatilitet (årlig)39,3 %
Största fall från en topp (3 år)-48,8 %
Beta (mot marknaden)1,52
52-veckorsintervall40,12 kr – 71,80 kr

Vanliga frågor om RVRC Holding AB (publ)

Vad kostar RVRC Holding AB (publ) just nu?
Senaste kursen är 53,15 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa RVRC Holding AB (publ) på?
De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 52,22 kr (−1,7 %), 48,55 kr (−8,7 %), 43,93 kr (−17,4 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
Är det köp eller sälj i RVRC Holding AB (publ) just nu?
Av 11 signaler pekar 4 på köp, 5 är neutrala och 2 pekar på sälj, så balansen är blandad. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
Hur träffsäker är prognosen?
Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.

Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.

Interactive chart, model forecast and more (English) ›