Enzymatica AB (publ) (ENZY.ST): kurs, prognos och köpnivåer

Enzymatica AB (publ) (ENZY.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 1,90 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden +2,7 %, sex månader −31,2 %, ett år −7,8 %.

Kurs1,90 kr
1 månad+2,7 %
1 år−7,8 %
Mot liknande (1 år)4 av 9
Signaler3 köp · 3 neutr. · 4 sälj

Hela analysen som PDF. Utveckling över tid, jämförelse med liknande aktier, signaler, köp- och säljnivåer och prognos: ladda ner eller få den mejlad. Gratis konto, bara e-post och lösenord.

Kort sammanfattat

Kursutveckling för Enzymatica AB (publ)

Avkastning över tid, mätt från senaste stängningskursen (16 oktober 2026).
1 mån3 mån6 månI år1 år
ENZY.ST+2,7 %−13,6 %−31,2 %−1,0 %−7,8 %
Liknande (median)−15,2 %−6,2 %−13,7 %—−30,1 %

Jämförelse med liknande aktier

Enzymatica AB (publ) ligger på plats 4 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −30,1 % på ett år. Plats 1 är bäst.

AktieNamn1 mån6 mån1 årP/E
ENZY.STEnzymatica AB (publ)+2,7 %−31,2 %−7,8 %—
MOB.STMoberg Pharma AB (publ)Moberg Pharma AB (publ)+3,7 %+6,6 %+36,4 %—
CANTA.STCantargia AB (publ)Cantargia AB (publ)−17,3 %−67,9 %−47,9 %3,0
IVACC.STIntervacc AB (publ)Intervacc AB (publ)−17,2 %−31,0 %−23,6 %—
IMMU.STMendus AB (publ)Mendus AB (publ)−15,0 %+7,4 %−6,6 %—
ORX.STOrexo AB (publ)Orexo AB (publ)−53,4 %−71,7 %−84,5 %—
EPIS-B.STEpisurf Medical AB (publ)Episurf Medical AB (publ)−15,5 %−4,9 %+76,8 %—
QLINEA.STQ-linea AB (publ)Q-linea AB (publ)−7,0 %−22,6 %−36,7 %—
ONCO.STOncopeptides AB (publ)Oncopeptides AB (publ)+6,4 %+23,4 %−65,8 %—
Gruppens median−15,2 %−13,7 %−30,1 %—

Signaler för Enzymatica AB (publ): köp eller sälj?

Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.

3 köp3 neutrala4 sälj
SignalAvläsningSägerRegel
Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = säljöver 50-dagars- men under 200-dagarsmedelvärdetNEUTRALöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj
Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj50-dagars under 200-dagars (death cross)SÄLJgolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj
RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)58NEUTRAL30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)
MACDhistogram över noll = köp, under noll = säljmomentum stigerKÖPhistogram över noll = köp, under noll = sälj
Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj−31,4 %SÄLJöver +10 % = köp, under −10 % = sälj
52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj16 % av vägen från lägsta till högstaKÖPnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj
Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj3,3 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdetSÄLJ2 under = köp (översåld), 2 över = sälj
Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)+1,6 % på 30 dagarNEUTRAL30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)
Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj7 av 9SÄLJöversta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj
Insynsköpköp på marknaden som anmälts till Finansinspektionen1 insynsperson köpte de senaste 90 dagarnaKÖPköp på marknaden som anmälts till Finansinspektionen

Nivåer att köpa och sälja Enzymatica AB (publ) på

Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.

Köpnivåer (under kursen)

  • 1,82 krStöd: har vänt upp 2 gånger tidigare−3,9 %
  • 1,73 krStöd: har vänt upp 5 gånger tidigare−8,8 %
  • 1,65 krStöd: har vänt upp 4 gånger tidigare−13,3 %

Säljnivåer (över kursen)

  • 1,98 krMotstånd: har vänt ned 4 gånger tidigare+4,4 %
  • 2,05 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+7,9 %
  • 2,14 krMotstånd: har vänt ned 3 gånger tidigare+12,5 %

Risknivå

  • 1,76 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−7,3 %

Närmaste säljnivå ligger 0,6 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.

Prognos för Enzymatica AB (publ)

HorisontPrognoskursFörändringModellens intervall
1 dag1,88 kr−1,2 %
7 dagar1,92 kr+0,9 %
30 dagar1,93 kr+1,6 % 0,7841 – 3,08
90 dagar1,93 kr+1,6 % -0,0555 – 3,92

Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.

Nyckeltal och risk

Börsvärde0,5 miljarder kr
Volatilitet (årlig)63,4 %
Största fall från en topp (3 år)-67,6 %
Beta (mot marknaden)-0,38
52-veckorsintervall1,60 kr – 3,40 kr

Insynshandel i Enzymatica AB (publ)

De senaste 90 dagarna: 2 köp av 1 person till ett värde av 0,1 Mkr och 0 försäljningar (0,0 Mkr). Uppgifterna kommer från Finansinspektionens insynsregister.

DatumPersonBefattningAffärAntalKursVärde (Mkr)
1 sepSana AlajmovicVerkställande direktör (VD)Verkställande direktör (VD)Förvärv26 4241,850,0
28 augSana AlajmovicVerkställande direktör (VD)Verkställande direktör (VD)Förvärv33 3841,810,1
17 julHolger LembrérEkonomichef/finanschef/finansdirektörEkonomichef/finanschef/finansdirektörFörvärv50 0002,200,1

Alla insynsaffärer i Enzymatica AB (publ) › · Senaste insynsköpen i alla bolag ›

Vanliga frågor om Enzymatica AB (publ)

Vad kostar Enzymatica AB (publ) just nu?
Senaste kursen är 1,90 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa Enzymatica AB (publ) på?
De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 1,82 kr (−3,9 %), 1,73 kr (−8,8 %), 1,65 kr (−13,3 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
Är det köp eller sälj i Enzymatica AB (publ) just nu?
Av 10 signaler pekar 3 på köp, 3 är neutrala och 4 pekar på sälj, så balansen är blandad. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
Hur träffsäker är prognosen?
Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.
Köper insynspersoner aktier i Enzymatica AB (publ)?
Ja: 2 köp av 1 person de senaste 90 dagarna (0,1 Mkr).

Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.

Interactive chart, model forecast and more (English) ›