Embracer Group AB (publ) (EMBRAC-B.ST): kurs, prognos och köpnivåer

Embracer Group AB (publ) (EMBRAC-B.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 90,08 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden +6,7 %, sex månader +43,0 %, ett år −17,7 %.

Kurs90,08 kr
1 månad+6,7 %
1 år−17,7 %
Mot liknande (1 år)6 av 9
Signaler6 köp · 5 neutr. · 0 sälj

Hela analysen som PDF. Utveckling över tid, jämförelse med liknande aktier, signaler, köp- och säljnivåer och prognos: ladda ner eller få den mejlad. Gratis konto, bara e-post och lösenord.

Kort sammanfattat

Kursutveckling för Embracer Group AB (publ)

Avkastning över tid, mätt från senaste stängningskursen (16 oktober 2026).
1 mån3 mån6 månI år1 år
EMBRAC-B.ST+6,7 %+35,5 %+43,0 %+54,4 %−17,7 %
Liknande (median)−9,5 %−6,1 %−1,1 %—−5,4 %

Jämförelse med liknande aktier

Embracer Group AB (publ) ligger på plats 6 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −5,4 % på ett år. Plats 1 är bäst.

AktieNamn1 mån6 mån1 årP/E
EMBRAC-B.STEmbracer Group AB (publ)+6,7 %+43,0 %−17,7 %—
MTG-B.STModern Times Group MTG ABModern Times Group MTG AB−12,8 %+17,2 %−1,7 %90,5
PDX.STParadox Interactive AB (publ)Paradox Interactive AB (publ)−12,4 %+1,0 %−21,3 %159,5
HACK.STHacksaw ABHacksaw AB−37,3 %−16,4 %−18,6 %11,3
HEM.STHemnet Group AB (publ)Hemnet Group AB (publ)−1,3 %−40,1 %−66,1 %21,6
STORY-B.STStorytel AB (publ)Storytel AB (publ)−3,0 %+12,1 %+50,9 %14,9
BAHN-B.STBahnhof AB (publ)Bahnhof AB (publ)+0,2 %+8,5 %+4,4 %34,3
VPLAY-B.STViaplay Group AB (publ)Viaplay Group AB (publ)−11,5 %−3,2 %−9,1 %—
OVZON.STOvzon AB (publ)Ovzon AB (publ)−7,5 %−45,5 %+2,1 %18,4
Gruppens median−9,5 %−1,1 %−5,4 %21,6

Signaler för Embracer Group AB (publ): köp eller sälj?

Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.

6 köp5 neutrala0 sälj
SignalAvläsningSägerRegel
Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = säljöver både 50- och 200-dagarsmedelvärdetKÖPöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj
Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj50-dagars över 200-dagars (golden cross)KÖPgolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj
RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)62NEUTRAL30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt)
MACDhistogram över noll = köp, under noll = säljmomentum stigerNEUTRALhistogram över noll = köp, under noll = sälj
Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj+42,9 %KÖPöver +10 % = köp, under −10 % = sälj
52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj70 % av vägen från lägsta till högstaNEUTRALnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj
Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj1,3 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdetNEUTRAL2 under = köp (översåld), 2 över = sälj
Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)+2,7 % på 30 dagarNEUTRAL30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser)
Analytikernas bedömningsamlad bedömning från analytikerna som följer bolaget, enligt Yahoo Financeköp, riktkurs −12 %KÖPsamlad bedömning från analytikerna som följer bolaget, enligt Yahoo Finance
Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj1 av 9KÖPöversta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj
Insynsköpköp på marknaden som anmälts till Finansinspektionen1 insynsperson köpte de senaste 90 dagarnaKÖPköp på marknaden som anmälts till Finansinspektionen

Nivåer att köpa och sälja Embracer Group AB (publ) på

Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.

Köpnivåer (under kursen)

  • 71,66 krStöd: har vänt upp 1 gång tidigare−20,4 %
  • 69,50 kr61,8 % återgång: djup återgång i 52-veckorsintervallet−22,9 %
  • 65,54 krStöd: har vänt upp 1 gång tidigare−27,2 %

Säljnivåer (över kursen)

  • 108,45 krMotstånd: har vänt ned 3 gånger tidigare+20,4 %
  • 112,36 kr52-veckorshögsta: årets högsta+24,7 %
  • 131,51 krModellens övre gräns (30 d): toppen av modellens 30-dagarsintervall+46,0 %

Risknivå

  • 69,44 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−22,9 %

Närmaste säljnivå ligger 0,9 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.

Prognos för Embracer Group AB (publ)

HorisontPrognoskursFörändringModellens intervall
1 dag90,13 kr+0,1 %
7 dagar91,29 kr+1,3 %
30 dagar92,49 kr+2,7 % 53,46 – 131,51
90 dagar92,60 kr+2,8 % 25,01 – 160,19

Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.

Nyckeltal och risk

Börsvärde15,3 miljarder kr
Analytikernas snittriktkurs78,90 kr (−12 %), samlad bedömning: köp
Volatilitet (årlig)57,7 %
Största fall från en topp (3 år)-80,3 %
Beta (mot marknaden)0,91
52-veckorsintervall43,00 kr – 112,36 kr

Insynshandel i Embracer Group AB (publ)

De senaste 90 dagarna: 1 köp av 1 person till ett värde av 0,3 Mkr och 0 försäljningar (0,0 Mkr). Uppgifterna kommer från Finansinspektionens insynsregister.

DatumPersonBefattningAffärAntalKursVärde (Mkr)
28 sepCecilia QvistStyrelseledamotStyrelseledamotFörvärv3 60081,520,3

Alla insynsaffärer i Embracer Group AB (publ) › · Senaste insynsköpen i alla bolag ›

Vanliga frågor om Embracer Group AB (publ)

Vad kostar Embracer Group AB (publ) just nu?
Senaste kursen är 90,08 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa Embracer Group AB (publ) på?
De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 71,66 kr (−20,4 %), 69,50 kr (−22,9 %), 65,54 kr (−27,2 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
Är det köp eller sälj i Embracer Group AB (publ) just nu?
Av 11 signaler pekar 6 på köp, 5 är neutrala och 0 pekar på sälj, så balansen är lutar åt köp. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
Hur träffsäker är prognosen?
Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.
Köper insynspersoner aktier i Embracer Group AB (publ)?
Ja: 1 köp av 1 person de senaste 90 dagarna (0,3 Mkr).

Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.

Interactive chart, model forecast and more (English) ›