Castellum AB (publ) (CAST.ST): kurs, prognos och köpnivåer
Castellum AB (publ) (CAST.ST) är en aktie på Stockholmsbörsen. Senaste kursen är 125,85 kr (per 16 oktober 2026). Kursutveckling: senaste månaden −1,6 %, sex månader −1,1 %, ett år +12,0 %.
Kort sammanfattat
- CAST.ST kostar 125,85 kr (1 månad −1,6 %, 6 månader −1,1 %, 1 år +12,0 %).
- På ett år ligger den på plats 1 av 9 bland liknande (samma börs, samma bransch); gruppens median är −21,9 %.
- Signaler: 3 köp, 7 neutrala, 1 sälj. Balansen är blandad.
- Närmaste köpnivå 117,54 kr (−6,6 %), närmaste säljnivå 134,20 kr (+6,6 %).
- Modellens prognos: −1,1 % på 7 dagar; riktningen på 7-dagarsprognoserna har stämt 46 % av gångerna för den här tillgångstypen (3 393 utvärderade), så se den som en fingervisning, inte ett besked.
Kursutveckling för Castellum AB (publ)
| 1 mån | 3 mån | 6 mån | I år | 1 år | |
|---|---|---|---|---|---|
| CAST.ST | −1,6 % | −3,6 % | −1,1 % | +19,4 % | +12,0 % |
| Liknande (median) | −6,5 % | −9,7 % | −17,0 % | — | −21,9 % |
Jämförelse med liknande aktier
Castellum AB (publ) ligger på plats 1 av 9 över ett år bland aktier med samma börs, samma bransch. Gruppens medianavkastning är −21,9 % på ett år. Plats 1 är bäst.
| Aktie | 1 mån | 6 mån | 1 år |
|---|---|---|---|
| CAST.ST | −1,6 % | −1,1 % | +12,0 % |
| BALD-B.STFastighets AB Balder (publ) | −8,6 % | −25,8 % | −37,3 % |
| SAGA-B.STAB Sagax (publ) | +0,3 % | −13,6 % | −23,3 % |
| CATE.STCatena AB (publ) | −6,9 % | −28,5 % | −26,5 % |
| WALL-B.STWallenstam AB (publ) | −2,4 % | −14,4 % | −18,6 % |
| CORE-PREF.STCorem Property Group AB (publ) | −9,8 % | −13,7 % | −15,1 % |
| WIHL.STWihlborgs Fastigheter AB (publ) | −7,9 % | −23,6 % | −27,8 % |
| HUFV-A.STHufvudstaden AB (publ) | −6,0 % | −14,4 % | −15,1 % |
| FABG.STFabege AB (publ) | −5,9 % | −19,5 % | −20,5 % |
| Gruppens median | −6,5 % | −17,0 % | −21,9 % |
Signaler för Castellum AB (publ): köp eller sälj?
Varje signal är en vedertagen avläsning av tidigare kurser, med sin regel. De är ofta oeniga, och det är poängen med att lista dem sida vid sida.
| Signal | Avläsning | Säger |
|---|---|---|
| Trendöver båda medelvärdena = köp, under båda = sälj | under 50-dagars- men över 200-dagarsmedelvärdet | NEUTRAL |
| Medelvärdeskorsninggolden cross (50 över 200) = köp, death cross = sälj | 50-dagars över 200-dagars (golden cross) | KÖP |
| RSI (14)30 eller lägre = köp (översåld), 70 eller högre = sälj (överköpt) | 54 | NEUTRAL |
| MACDhistogram över noll = köp, under noll = sälj | momentum stiger | KÖP |
| Momentum, 6 månaderöver +10 % = köp, under −10 % = sälj | +0,4 % | NEUTRAL |
| 52-veckorsintervallnedersta fjärdedelen = köp, översta 10 % = sträckt = sälj | 68 % av vägen från lägsta till högsta | NEUTRAL |
| Kortsiktig avvikelse2 under = köp (översåld), 2 över = sälj | 0,9 standardavvikelser från 20-dagarsmedelvärdet | NEUTRAL |
| Modellens prognos30-dagars trendprojektion: +3 % eller mer = köp, −3 % eller mindre = sälj; riktningen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade 7-dagarsprognoser) | −0,1 % på 30 dagar | NEUTRAL |
| Analytikernas bedömningsamlad bedömning från analytikerna som följer bolaget, enligt Yahoo Finance | behåll, riktkurs +8 % | NEUTRAL |
| Mot liknande (6 mån)översta tredjedelen av jämförelsegruppen på 6 månader = köp, nedersta = sälj | 1 av 9 | KÖP |
| Värdering (P/E)20 % billigare än medianen = köp, 30 % dyrare = sälj | 23,8 mot 11,3 för liknande | SÄLJ |
Nivåer att köpa och sälja Castellum AB (publ) på
Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare (helst minst två gånger), plus kända referenspunkter som 200-dagarsmedelvärdet och 52-veckorsintervallet. De är idéer att utgå från, inga garantier.
Köpnivåer (under kursen)
- 117,54 krStöd: har vänt upp 5 gånger tidigare−6,6 %
- 114,76 kr200-dagarsmedelvärdet + 61,8 % återgång: den långsiktiga trendlinjen−8,8 %
- 112,33 krStöd: har vänt upp 3 gånger tidigare−10,7 %
Säljnivåer (över kursen)
- 134,20 kr52-veckorshögsta + analytikernas riktkurs: årets högsta+6,6 %
- 136,75 krMotstånd: har vänt ned 2 gånger tidigare+8,7 %
- 150,85 krModellens övre gräns (30 d): toppen av modellens 30-dagarsintervall+19,9 %
Risknivå
- 116,46 krett typiskt dagsutslag under första köpnivån: stänger kursen där har nivån brutits−7,5 %
Närmaste säljnivå ligger 0,9 gånger så långt upp som risknivån ligger ned.
Prognos för Castellum AB (publ)
| Horisont | Prognoskurs | Förändring | Modellens intervall |
|---|---|---|---|
| 1 dag | 123,31 kr | −2,0 % | |
| 7 dagar | 124,51 kr | −1,1 % | |
| 30 dagar | 125,75 kr | −0,1 % | 100,66 – 150,85 |
| 90 dagar | 125,87 kr | +0,0 % | 82,40 – 169,35 |
Prognosen är en trendprojektion (dämpad exponentiell utjämning) från de senaste kurserna. Hur säker är den? Mellan 14 augusti 2026 och 11 september 2026 stämde riktningen på 7-dagarsprognoserna för den här tillgångstypen 46 % av gångerna (3 393 utvärderade); 50 % är slantsingling.
Nyckeltal och risk
| Börsvärde | 59,6 miljarder kr |
|---|---|
| P/E-tal (senaste 12 månaderna) | 23,8 |
| Direktavkastning | 1,88 % |
| Analytikernas snittriktkurs | 135,82 kr (+8 %), samlad bedömning: behåll |
| Volatilitet (årlig) | 22,9 % |
| Största fall från en topp (3 år) | -34,6 % |
| Beta (mot marknaden) | 1,47 |
| 52-veckorsintervall | 100,25 kr – 134,20 kr |
Insynshandel i Castellum AB (publ)
De senaste 90 dagarna: 0 köp av 0 personer till ett värde av 0,0 Mkr och 0 försäljningar (0,0 Mkr). Uppgifterna kommer från Finansinspektionens insynsregister.
| Datum | Person | Affär | Värde (Mkr) |
|---|---|---|---|
| 4 maj | Marita LoftStyrelseledamot | Förvärv | 0,1 |
| 24 apr | Anna-Karin Eliasson CelsingStyrelseledamot | Förvärv | 0,4 |
Alla insynsaffärer i Castellum AB (publ) › · Senaste insynsköpen i alla bolag ›
Vanliga frågor om Castellum AB (publ)
- Vad kostar Castellum AB (publ) just nu?
- Senaste kursen är 125,85 kr, per 16 oktober 2026. Kursen uppdateras varje dag efter stängning.
- Vilka nivåer kan vara intressanta att köpa Castellum AB (publ) på?
- De närmaste nivåerna under kursen där den har vänt upp tidigare ligger på 117,54 kr (−6,6 %), 114,76 kr (−8,8 %), 112,33 kr (−10,7 %). Det är idéer att utgå från, inga garantier.
- Är det köp eller sälj i Castellum AB (publ) just nu?
- Av 11 signaler pekar 3 på köp, 7 är neutrala och 1 pekar på sälj, så balansen är blandad. Signalerna är avläsningar av tidigare kurser och inte en rekommendation.
- Hur träffsäker är prognosen?
- Riktningen på modellens 7-dagarsprognoser för den här tillgångstypen har stämt 46 % av gångerna (3 393 utvärderade). Se prognosen som en fingervisning.
- Köper insynspersoner aktier i Castellum AB (publ)?
- Inga köp på marknaden har anmälts de senaste 90 dagarna.
Sidan bygger på historiska kurser och statistiska modeller. Nivåerna är ställen där kursen har vänt tidigare, signalerna är vedertagna avläsningar av tidigare kurser och prognosen är en trendprojektion. Inget av det är en förutsägelse om vad som kommer att hända eller en rekommendation att köpa eller sälja, och historisk utveckling är ingen garanti för framtiden. Cryptobi ger inte investeringsrådgivning. Kontrollera uppgifterna mot din bank eller ditt värdepappersinstitut och fatta egna beslut.